Europa coraz bardziej skłania się w stronę energii odnawialnej, jednocześnie wycofując się z niszczących środowisko ogromnych elektrowni węglowych i groźnych pod innymi względami elektrowni jądrowych. W Polsce od kilku lat bardzo prężnie funkcjonują przeróżne programy rządowe, które dopłacają nawet 50% do przydomowej elektrowni słonecznej. Fotowoltaika, bo o niej mowa, może całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię słoneczną standardowego domu mieszkalnego.

Brzmi podejrzanie dobrze? W dalszej części artykułu zaprezentujemy najważniejsze informacje związane z zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych na swojej posesji, aby każdy mógł wyrobić sobie na ten temat własne zdanie.

Jak to właściwie działa?

Przez cały okres padania światła słonecznego na panele, wytwarza się energia elektryczna, która zostaje przetworzona na prąd.

Istota działania paneli fotowoltaicznych jest dość prosta. Umieszcza się je na dachu budynku lub na posesji w miejscu, gdzie najdłużej świeci słońce w ciągu dnia. Przez cały okres padania na nie światła słonecznego, wytwarza się energia elektryczna, która musi zostać przetworzona na prąd o parametrach zbliżonych do energii znajdującej się w sieci publicznej. Dom pobiera energię najpierw z produkcji, a jeśli ta nie wystarcza, pobiera dodatkowy prąd z sieci publicznej. W sytuacji, kiedy mamy nadwyżkę energii, może ona zostać przesłana do sieci publicznej, gdzie wszystko zostanie skrzętnie zanotowane przez licznik dwukierunkowy. Oblicza on różnice pomiędzy energią pobraną z sieci a przesłaną do niej nadwyżką wyprodukowaną przez naszą instalację fotowoltaiczną.

Rzeczywiste i dalsze koszty instalacji fotowoltaiki i jej konserwacja w przyszłości

Cena elektrowni przydomowej może różnić się ze względu na jakość zastosowanej instalacji, liczby produkowanych kilowatów, a także samego dofinansowania. Standardowa instalacja, na jaką decydują się gospodarstwa domowe, produkuje około 3 kW energii i kosztuje w sumie około 17 000 złotych. Szacunkowa produkcja roczna wynosi około 3100 kWh. Biorąc pod uwagę średni koszt  jednej kWh według taryfy G11, rocznie można zaoszczędzić w ten sposób około 1700 zł. Oczywiste jest, że w najbliższych latach cena prądu pójdzie w górę, sprawiając jednocześnie, że zaoszczędzone pieniądze będą rosły z roku na rok.

Programy rządowe dofinansowują nawet do 50% ceny instalacji, co sprawia, że montaż fotowoltaiki staje się jeszcze korzystniejszy. W tym przypadku całkowity koszt instalacji może zwrócić się w około 5 lat, a producenci zapewniają nawet 25 lat gwarancji na panele i kilkanaście lat na falownik, który odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji prądu.

Przy decyzji o montażu warto zwrócić także uwagę na to, czy akumulatory, inwerter i inne urządzenia biorące udział w całym procesie, również są objęte gwarancją i ile kosztuje ich wymiana. Powyższa kalkulacja wygląda bardzo korzystnie, jednak nie bierze pod uwagę tak zwanych ukrytych kosztów, które niestety zawsze występują przy jakiejkolwiek inwestycji domowej.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *