Inteligentne rozwiązania dla domu to nie tylko wygoda, ale i oszczędność czasu, który stał się towarem deficytowym dużej części Polaków

Standard życia Polaków podnosi się z roku na rok i widać to chociażby w nowo wybudowanych domach. Ludzie są tak bardzo zapracowani i zabiegani, że najprostsze domowe czynności spędzają im sen z powiek. Z pomocą przychodzą coraz popularniejsze w ostatnich latach rozwiązania dla inteligentnego domu. To nie tylko wygoda, ale i oszczędność czasu, który stał się towarem deficytowym dużej części Polaków. Zaoszczędzenie kilku minut dziennie na kilkunastu prostych czynnościach sprawia, że mamy dodatkową godzinę, którą można spożytkować na o wiele ciekawszych zajęciach.

Automatyka dla domu

Zgromadzenie wszystkich interesujących rozwiązań w jednym miejscu jest praktycznie niemożliwe. Jeśli chodzi o przedmioty elektryczne, to granicą jest wyobraźnia ludzka. Dobry fachowiec będzie umiał zaprogramować wszystko. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka prostych i ciekawych rozwiązań, które znalazłyby zastosowanie w każdym domu.

  • Zaprogramowane oświetlenie – bardzo proste i praktyczne rozwiązanie, które ułatwi poruszanie się po domu każdego domownika (szczególnie nocą). Wystarczy wyobrazić sobie scenariusz, kiedy w środku nocy wstajemy do łazienki i poszukujemy włącznika światła w ciemności. Wystarczy zainstalować w odpowiednim miejscu czujnik ruchu, który będzie uruchamiał stonowane światło, skutecznie oświetlające drogę, lecz nie drażniące i niepobudzające wzroku. Kiedy czujnik nie wykrywa obecności człowieka, po prostu wyłącza światło. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale także optymalne zużycie energii elektrycznej.
  • Automatyczne wyłączniki prądu w gniazdkach – każdy ma w swoim domu miejsce, gdzie do jednego gniazdka jest podłączone multum urządzeń elektrycznych. Wiele z nich ma uruchomioną lampkę kontrolną, inne z kolei działają w trybie czuwania i zużywają jeszcze więcej prądu. Aby nie marnować czasu na ich codziennie włączanie i wyłączanie, wystarczy podłączyć je do specjalnego oprogramowania, gdzie można ustawić harmonogram pracy danego gniazdka. Obsługa jest banalnie prosta i każdy będzie mógł dostosować wszystko do swojego trybu życia.
  • Zdalne sterowanie urządzeniami – jedną z najprzystępniejszych funkcji inteligentnych domów jest podłączenie wszystko w jedną sieć z dostępem do Internetu. W ten sposób obsługa urządzeń w całym domu jest dostępna z poziomu telefonu. Ktoś zapomniał zgasić światła w pokoju na piętrze? Jedno spojrzenie w ekran telefonu i kliknięcie w pomieszczenie, a światło zostanie wyłączone. To tylko jeden z dziesiątków możliwych scenariuszy. Dzisiaj w telefonie możemy mieć monitoring, obsługę ogrzewania centralnego, alarm, a nawet powiadomienia o niezamkniętych drzwiach lub bramie garażowej.

Wyżej wymienione funkcje to najprostsze z rozwiązań, które z pewnością znalazłyby swoich  entuzjastów w każdym domostwie. Warto bardziej zgłębić ten temat, aby przekonać się, czy inteligentne rozwiązania nie skrywają czegoś, co jeszcze bardziej poprawi jakość naszego życia.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *