Rozpoczynając inwestycję życia – budowę domu rodzinnego, warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie docieplenie domu. Proces ten zaczyna się już przy fundamentach, a kończy na dachu i elewacji. Duża część Polaków wychowała się w nieodpowiednio docieplonych domach jednorodzinnych, gdzie przez dziesiątki lat dopłacało się do tego, że przy budowie nie podjęło się odpowiednich kroków. Oczywiście zaniechania tego typu wynikały głównie z braku wiedzy i dostępności do odpowiednich technologii, ale do dzisiaj nie wszyscy wiedzą o tym, że niewielkim kosztem podczas budowy, można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy w przyszłości.

O czym warto pamiętać podczas budowy domu

Odpowiednie ocieplenie domu to podstawa wygodnego mieszkania w nim. Warto zacząć proces planowania rozmieszczenia systemu grzewczego już przy budowie fundamentów.

Większość osób rozpoczynających budowę domu, nie zdaje sobie sprawy ze wszystkich rzeczy, które należy dopilnować, aby dom był zrobiony tak, jak trzeba. W przypadku, kiedy ktoś buduje systemem zleconym, nie musi się o to wszystko martwić, ponieważ dobra firma pomyśli o wszystkim za niego. Jeśli jednak ktoś buduje systemem gospodarczym i zrzuca wszystkie decyzje na swoje barki, musi zachować szczególną ostrożność przy kilku istotnych etapach budowy.

  • Fundamenty – już na pierwszym etapie budowy należy dopilnować tego, aby fundamenty zostały obłożone specjalnym styropianem, który zapobiega ich przemarzaniu w zimie.
  • Strop/Dach – ocieplenie od góry może mieć różną postać i zależy głównie od rodzaju budynku i przeznaczenia przestrzeni pod dachem. W przypadku kiedy ktoś nie planuje poddasza użytkowego, można zdecydować się na nieco tańszy strop drewniany, który zostanie ocieplony od środka grubą (20 lub 30-centymetrową) warstwą wełny. W tym przypadku nie trzeba wydawać o wiele większych pieniędzy na docieplenie całego dachu. Jeśli ktoś planuje wykonać poddasze użytkowe, musi ocieplić dach na całej jego powierzchni. Niestety zdarzają się jeszcze sytuacje, kiedy ludzie z oszczędności nie ocieplają dachu i stropu, co powoduje ogromne straty ciepła w domu.
  • Okna – niezwykle istotny etap, który odgrywa dużą rolę w ociepleniu całego budynku. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie okien 3-szybowych, z odpowiednio ciepłym profilem. Na rynku pojawiają się także okna z 4 szybami, ale narazie mają one złe opinie ze względu na zniekształcenie i przyciemnienie widoku.
  • Posadzka – przy wykonywaniu wylewki, należy wyłożyć całą podłogę odpowiednio grubym styropianem. Bardzo często w ten sposób reguluje się poziom podłóg w domu. Brak ocieplenia podłogi może skutkować przedostawaniem się niskich temperatur do domu, co czuć przede wszystkim na zimnych i nieprzyjemnych dla stóp podłogach.
  • Elewacja – najważniejszy element ocieplania budynku. Ściany stanowią największa powierzchnie i muszą zostać docieplone. Warto w tym momencie nie oszczędzać i zdecydować się na odpowiednio gruby i charakteryzujący się odpowiednimi współczynnikami cieplnymi styropianem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *