Rekuperacja to stosunkowo nowe rozwiązanie, które powoli staje się standardem. Każdy inwestor budujący swój dom stanie przed wyborem – zakładać rekuperację, czy nie? Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest rekuperacja i jak działa. Otóż okazuje się, że dzięki rekuperacji można zaoszczędzić sporo pieniędzy przy budowie domu.

Budowanie domu pod rekuperację

Decyzję o instalacji rekuperatora należy podjąć już na etapie ścian.

Decyzję o instalacji rekuperatora należy podjąć już na etapie ścian. To właśnie wtedy powstają kominy i wentylacja. Jeśli ktoś jest zdecydowany na mechaniczną wymianę powietrza, powinien wziąć pod uwagę to, że standardowe kominy wentylacyjne nie będą mu w ogóle potrzebne. Dzięki temu można się pozbyć niekiedy kilku drogich i zajmujących dodatkową przestrzeń  kominów.

Kolejnym etapem, który powinien być dopracowany pod względem rekuperacji, jest strop. O ile drewno, do którego później dorabia się konstrukcję,  nie stanowi żadnego problemu, a nawet ułatwia sytuację, o tyle, jeśli ktoś wylewa strop z betonu, musi to dokładnie przemyśleć. System rur od rekuperatora znajduje się w części poddasza/strychu i muszą one zostać doprowadzone do pomieszczeń. Dlatego przed wylaniem betonu warto wezwać fachowca, który dokładnie określi miejsce otworów dla rekuperacji.

Ostatnim niezwykle istotnym etapem, który także powinien zostać przemyślany pod kątem rekuperacji, są okna. Okazuje się, że wentylacja mechaniczna nie wymaga standardowego wietrzenia domu. Dlatego zaleca się, aby nie otwierać okien w domu z rekuperacją. W tym przypadku warto dokładnie zastanowić się nad tym, które okna zamówić jako same ramy, a które z możliwością otwierania. Ludzie najczęściej decydują się na okna otwierane w pokojach, a cała reszta domu pozostaje zamknięta na stałe. W tym przypadku okna są nie tylko tańsza, ładniejsze i o wiele prostsze w myciu.

Przewaga rekuperacji nad standardową wentylacją

Mówi się, że nowoczesne, szczelne i ciepłe domy nie działają dobrze ze standardową wentylacją. Powietrze nie wymienia się w odpowiedni sposób, a w domu pojawia się wilgoć, roztocza, kurz, bakterie i nieprzyjemny zapach. Wszystko to można niestety zauważyć w bardzo dużej części polskich domów.

Rekuperator bardzo prawnie wymienia to powietrze, sprawiając jednocześnie, że w domu czuć tak, jakby dom był cały czas wietrzony. Ciepłe powietrze unosi się do góry i ulatuje przez standardową wentylację. Rekuperatory są wyposażone w wymienniki ciepła, które pobierają energię z ogrzanego, domowego powietrza i przekazują ją do pobieranego z zewnątrz. Producenci chwalą się, że dzięki dobremu rekuperatorowi można zaoszczędzić nawet 50% na ogrzewaniu. Czy to jest prawda? Warto przekonać się na własną rękę – każdy dom jest inny. Z pewnością nawet połowa tej wartości sprawi ogromną różnicę.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *