Jakie drewno na dom z drewna?

Od  zarania dziejów drewno jest surowcem, które umożliwiało człowiekowi przetrwanie. Gwarantowało ciepło wytworzone przez ogień, jak również stanowiło materiał do budowy pierwszych form „domostw”, jakimi były szałasy. 


Dziś drewno jako ekologiczny surowiec odnawialny należy do najlepszych rozwiązań dla zastosowania w dziedzinie budownictwa. Normą europejską stało się posiadanie przez producentów certyfikatów FSC bądź PEFC poświadczających, iż drewno zostało pozyskane w sposób zrównoważony i z rygorystycznym uwzględnieniem ochrony przyrody. Pozyskiwaniu drewna towarzyszy jednoczesne zalesianie, a tym samym odmładzanie lasów, co niezbędne jest dla utrzymywania leśnych ekosystemów. 

Drewno poza tym, że tworzy przytulną i ciepłą atmosferę, nie wydziela substancji szkodliwych dla nas, co sprawia, iż mieszkamy w zdrowym domu. Jest to możliwe przy zachowaniu odpowiednich zasad budownictwa, jak i doboru drewna o nieskazitelnej jakości. Z tego powodu istotnym etapem w produkcji drewna litego jak i klejonego stosowanego m.in. do konstrukcji szkieletowych są specjalne metody przygotowania drewna polegające na suszeniu komorowym i struganiu. Niezależnie czy to BSH - elementy przeznaczone do konstrukcji o wyższych obciążeniach, KVH lub drewno lite dzięki obróbce cieplnej polegającej na suszeniu komorowym drewno zachowuje stabilność wymiarów, nie ulega odkształceniom i skręcaniu się. Oprócz niezmiennych właściwości mechanicznych suszenie w temperaturze ok. 60˚C zapobiega pęknięciom oraz konieczności chemicznej impregnacji materiału, a przede wszystkim eliminowane zostają zarodniki grzybów, pleśni i larw owadów. To nie jedyne zalety suszenia komorowego. W odróżnieniu od wieloletniego sezonowania drewna na powietrzu podczas obróbki termicznej usuwana zostaje wilgoć (osiągany poziom wilgotności w przypadku drewna litego i KVH - do 15+/-3%, BSH i DUO - 10+/-2%) oraz żywica. Dzięki temu obniża się ciężar budynku, co prewencyjnie wpływa na jego nagłe osiadanie, jak również ogranicza stosowanie uszczelnień, ponieważ drewno nie pracuje. Jako budulec jest 16 razy lżejsze od stali i 5 razy lżejsze od betonu, a jego wytrzymałość jest ogromna w porównaniu do niewielkiej masy.
Kolejnym etapem przygotowania drewna stosowanego do konstrukcji szkieletowych jest czterostronne struganie nie tylko jako działanie zapobiegawcze w walce ze szkodnikami, które niechętnie wgryzają się w gładką powierzchnię. Podstawowym i najistotniejszym walorem strugania jest zwiększenie odporności przeciwpożarowej konstrukcji naszego domu. Mimo, iż drewno jest materiałem łatwopalnym, brak szczelin w drewnie litym bądź klejonym powoduje równomierne zwęglanie się powierzchni, a także wytworzenie warstwy ochronnej, która opóźnia rozprzestrzenianie się płomienia do wewnątrz.
Każda faza przygotowania drewna zakończona jest sortowaniem, podczas którego usuwa się wady drewna typu sęki, pęknięcia. Drewno sortowane może być na dwa sposoby: wizualnie lub maszynowo. Druga metoda jest standardem na rynkach zachodnich, gdzie każdy element poddawany jest skanowaniu, oznaczony w miejscach wybrakowanych niezgodnych z wymogami, które następnie zostają wyeliminowane. 
Przy budowie naszego domu zdajmy się na firmy, które przestrzegają zasad prawidłowego montażu, a zarazem korzystają z najlepszej jakości drewna konstrukcyjnego takich firm jak MISTRAL Polska czy RUBNER GROUP, które są gwarantem najwyższej jakości drewna konstrukcyjnego.
Więcej o drewnie na budowę: www.mistralpolska.pl
 


projekty tygodnia

Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2232zł
Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2160zł

aktualności

Największym potentatem, biorąc pod uwagę projekty budynków w technologii szkieletowej, pozostaje PRO ARTE, które wykonuje wszystkie swoje...
Często spotykamy się z Iwnestorami, którzy chcą postawić dom bez garażu w bryle. Specjalnie z myślą o takim typie Klienta wyszukaliśmy w ofercie...
  Nowoczesne projekty domów ukryte w krajobrazie to prawdziwe dzieła sztuki, efekt wypracowanego kompromisu pomiędzy marzeniami o pięknym domu,...

Kolekcje projektów