10 RAD -jak wybrać dobrą firmę wykonawczą/budowlaną?

Zastanawiasz się jak wybrać odpowiedniego wykonawcę - tak aby nie przepłacić ale żeby byli solidni? Pamiętaj aby poszukać odpowiedniej firmy jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dobre firmy budowlane nie czekają na klienta. Zazwyczaj mają wypełniony kalendarz na kilka lub kilkanaście miesięcy do przodu. O czy jeszcze warto pamiętać?. Oto nasze sugestie:

1. POLECENIA I REKOMENDACJE
Nie ma lepszego wyznacznika jakości firmy budowlanej i kropka.
2. DUŻA FIRMA, DUŻE KOSZTY
Szef na budowie to zawsze dobry znak. Właściciel, który pojawi się na budowie raz na dzień lub rzadziej nigdy nie ma pełnej kontroli nad ekipą - czy dobrze wykonują swoją pracę, czy nie kradną materiałów, czy nie ... piją itd. Z naszego doświadczenia jasno wynika, że małe firmy, gdzie właściciel bierze czynny udział w budowie są godne polecenia.
3. REALIZACJE
Jeżeli firma wykonawcza nie potrafi wskazać kilku wybudowanych domów to:
a) nic nie wybudowali i raczej z daleka od nich (chyba, że chcesz aby ktoś na Tobie się uczył, a wiadomo, że uczymy się na błędach)
b) boi się kogoś polecić z obawy przez niezadowolonymi klientami.
4. UMOWA
Dobrze skonstruowana, klarowna, precyzyjna opisująca zakres prac od A do Z. To znak, że mamy do czynienia ze specjalistami. Warto dobrze ją przestudiować i ewentualnie renegocjować. Jeśli np. chciałbyś zlecić firmie więcej prac.
 
5. KOSZTORYS
Już na tym etapie zobaczysz, czy firma ma odpowiednie doświadczenie i potrafi sprawnie wyliczyć koszt budowy. Dobry budowlaniec doradzi też coś od siebie. Na podstawie doświadczenie zasugeruje być może trochę droższe, ale za to sprawdzone i wydajne rozwiązanie. Np. wbudowane w nadproża rolety, dodatkową hydroizolację fundamentów itd.
Warto pamiętać, że najlepsza cena niekoniecznie oznacza najlepszą firmę. Porównując kosztorysy należy szczegółowo zwrócić uwagę  na zakres robót.

6. INSPEKTOR NADZORU
Jak zwał tak zwał, ale powinien to być doświadczony budowlaniec, który nie pozwoli sobie "w kasze dmuchać" Na jego widok wykonawcę powinien przechodzić dreszcz po plecach. Dobry inspektor pomorze przy podpisaniu umowy, wyborze materiałów oraz na każdym innym etapie budowy.

7. PORZĄDEK
Będąc na budowie potencjalnego wykonawcy zwróć uwagę na porządek. Jeżeli materiały budowlane walają się gdzie popadnie, dookoła jest pełno śmieci, to może to  świadczyć, że u Ciebie na budowie będzie tak samo, a szef tak jak o porządek dba też o inne aspekty budowy.

8. LUDZIE
Warto też zwrócić uwagę na pracowników. Czy wglądają jak po 10 dniowej imprezie albo jakby szef zabrał ich dzisiaj rano spod budki z piwem?

9. CERTYFIKATY
Niektórzy producenci (np. Ytong, Rockwool) wydają certyfikaty dla wykonawców. Zdobycie takiego certyfikatu zazwyczaj poprzedzone jest odpowiednim szkoleniem.

10. PIERWSZE WRAŻENIE
Zwróć uwagę czy przy pierwszym kontakcie (osobistym, mailowym czy telefonicznym) zostałeś potraktowany profesjonalnie i z szacunkiem. Dobry wykonawca nawet jak jest "zawalony pracą" potraktuje Cię odpowiednio, umówi się na spotkanie lub odpowie na podstawowe pytania. Warto od razu zaproponować pierwsze spotkanie na budowie - patrz pkt.7 i 8.


projekty tygodnia

Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2232zł
Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2160zł

aktualności

Największym potentatem, biorąc pod uwagę projekty budynków w technologii szkieletowej, pozostaje PRO ARTE, które wykonuje wszystkie swoje...
Często spotykamy się z Iwnestorami, którzy chcą postawić dom bez garażu w bryle. Specjalnie z myślą o takim typie Klienta wyszukaliśmy w ofercie...
  Nowoczesne projekty domów ukryte w krajobrazie to prawdziwe dzieła sztuki, efekt wypracowanego kompromisu pomiędzy marzeniami o pięknym domu,...

Kolekcje projektów