Droga na skróty, czyli...gotowe domki letniskowe

Gdy staliśmy się posiadaczami własnego, uroczego kawałka zieleni, czas nieco go oswoić. Przydatny będzie domek ogrodowy. Najlepiej - z drewna. Poniżej podpowiadamy, jak ustawić ładny i wygodny domek letniskowy na działce bez angażowania się w wieloetapową budowę, bez wypełniania sznura formalności oraz...bez rujnowania portfela.     

Tanie i proste w montażu, a jednocześnie w pełni sprawdzające się w roli schronienia na lato są gotowe domki letniskowe z drewna. Wytwarza się je w formie standardowo wymierzonych elementów, które składa się samodzielnie, podążając za instrukcją montażu. W Polsce znajdziemy kilku ciekawych dystrybutorów takich domków drewnianych, którzy jednocześnie zajmują się transportem, montażem konstrukcji i dostosowaniem obiektu do użytku (mówimy o malowaniu, położeniu zadaszenia lub impregnacji drewna).


Domki letniskowe gotowe vs. konstruowane na podstawie indywidualnego projektu

Ze względu na to, że są to produkty wytwarzane taśmowo, na podstawie sprawdzonego i wielokrotnie wypróbowanego projektu, można spodziewać się, że gdy cokolwiek "pójdzie nie tak", procedura reklamacyjno-naprawcza będzie zdecydowanie uproszczona i jasna. Przede wszystkim jednak za kupnem gotowego domku przemawia to, że jest to inwestycja tańsza oraz pozbawiona niewiadomej, z jaką stykają się osoby budujące domek od zera, na podstawie nowego, indywidualnego projektu.


Domki letniskowe bez pozwolenia na budowę

Stawianiu takich domków na działce sprzyja też wciąż upraszczające się polskie prawo budowlane: pozwolenie na  budowę obiektu o zastosowaniu tymczasowym, którego powierzchnia nie przekracza 35 m², nie jest wymagane, a od 2017 roku nie trzeba nawet zgłaszać do Urzędu zamiaru jego budowy. Jednocześnie, aby uproszczone procedury miały zastosowanie, domek nie może być  wyższy niż 4 m (przy dachu płaskim) lub 5 m (przy dachu spadzistym) oraz nie może być dwukondygnacyjny (dopuszczalna jest jednak zamieszkiwana antresola lub użytkowe poddasze). Dodatkowo, określona jest maksymalna rozpiętość takiego budynku, która wynosi 4,8 m. 


Znaleźliśmy dla Was gotowe domki, spełniające powyższe warunki!

Na początku, popatrzmy na domek ze świerku skandynawskiego, z dwuspadowym dachu o dużych połaciach, zainstalowanych z niewielkim spadem. Domek o powierzchni niespełna 11 m² skonstruowany jest na planie prostokąta, w którym przeszklona ściana frontalna jest osadzona na dłuższym boku. Dzięki takiemu wybiegowi, domek po otworzeniu dwuskrzydłowych drzwi zaczyna przywodzić na myśl mini-salonik otwarty na ogród. Stosunkowo duża grubość ścian bocznych wykonanych z desek świerkowych (2,8 cm), a także optymalna grubość podłogi (deska o przekroju 1,8 cm) sprawiają, że domek może pełnić funkcję suchego, wyciszonego i ciepłego schronienia na czas letnich noclegów. W czasie nieobecności, domek może pełnić funkcję całkiem porządnego, zamykanego schowka na narzędzia, meble i sprzęty potrzebne na co dzień na działce. Koszt zakupu domku: 6600 zł.

 

 

 

Kwestia schowka należy zresztą do jednych z najbardziej istotnych przy wyborze domku letniskowego - powinnismy uważnie przekalkulować, jak wiele mamy przedmiotów, które trzeba przechować zimą, jak wiele sprzętu musimy schować na noc oraz na ile zależy nam na funkcji rekreacyjno-estetycznej. Nie zawsze bowiem udaje się połączyć zgrabnie wszystkie te opcje w obiekcie o tak niewielkiej powierzchni. Warto jednak tutaj popatrzeć na chatkę poniżej:

 

 

Jest to domek o 2 wydzielonych pomieszczeniach: jedno pełni funkcję stricte rekreacyjną, druga jest zamykanym schowkiem - w którym skupiono się na funkcji magazynowej do tego stopnia, że ograniczono w niej nawet obecność okien. Każda z części ma swoje własne drzwi wyposażone w solidne zamknięcie.

Domek tego typu, podobnie jak pozostałe ukazane w artykule, jest konstrukcją dostarczaną do klientów w formie gotowych desek ze wszystkimi elementami potrzebnymi do samodzielnego złożenia konstrukcji. Montaż domku jest czynnością, z którą bez problemu poradzą sobie dwie osoby o niewielkim stopniu zaawansowaniu w majsterkowanie - średnio ocenia się, że postawienie takiego domku od zera zajmie około 10-12 godzin (dodatkowo, należny przygotować utwardzone podłoże). Dzięki temu, że domki produkowane są wielokrotnie na podstawie sprawdzonego projektu i stawia się je w najróżniejszych warunkach, można spodziewać się zgoła uproszczonych procesów reklamacyjnych w sytuacji, gdy "cokolwiek pójdzie nie tak". Dotyczy to nie tylko wprawionych ekip, które mają na co dzień do czynienia z wciąż tymi samymi modelami, jak i ułatwionej dostępności części zamiennych. 

 

Gdy jednak domek ma pełnić głównie funkcje wypoczynkową - bo na przykład obok mamy wydzieloną wiatę lub drewutnię na wszystko, co chcielibyśmy schować - wówczas warto skupi sie na modelach "altankowych, z dużą ilością przeszkleń, ze zdobieniami oraz wszystkim tym, co sprawia, że domek zamiast zwartej klockowatej bryły przypomina bardziej ciepły, wakacyjny pawilon. Taki właśnie jest domek ze zdjęcia poniżej:

 

 

Dach dwuspadowy, o łagodnym spadku, wystaje poza obręb budynku, stanowiąc osłonę dla mebli wystawianych na zewnątrz. Szczególną uwagę zwracają oczywiście duże okna z drewnianymi szprosami, a także zdobienia na krawędziach dachu - to one stanowią o urodzie tego budynku. Domek widzimy tutaj w wersji surowej, niepomalowanej. Jest to drewno świerkowe, pochodzące ze Skandynawii, które dość swobodnie poddaje się malowaniu na intensywne nawet barwy, zachowując przy tym bardzo dobre właściwości izolacyjne. Świerk skandynawski jest zresztą coraz bardziej popularnym ostatnio budulcem dla tego typu obiektów działkowych: nie ulega zbyt łatwo zawilgoceniu, nie przebarwia się, zdecydowanie trudniej jest je porysować niż drewno z rodzimych drzew iglastych. Według wielu osób, na plus również wybija się wygląd desek ze świerku skandynawskiego.

 

Idąc o krok dalej w kwestii szukania domków o najciekawszych walorach estetycznych, wybraliśmy dla Was model z dodatkową werandą. Weranda pokryta jest tą samą podłogą, która znajduje się we wnętrzu domku. Balustrada zabudowana jest drewnianymi deskami. Domek zbudowany jest na planie prostokąta. 

 

Mimo podobnych rozmiarów, całkiem inaczej prezentuje się domek ukazany poniżej:

 


Wykonany z rodzimego drewna świerkowego, bardziej przypomina wiejską chatkę niż altankę działkową. Wnętrze doświetlone jest oknami umiejscowionymi po różnych stronach świata. Grubość ścian wynosi ok. 4 cm, co powoduje, że domek może być z pełnym powodzeniem traktowany jako miejsce dłuższych pobytów  letnich, rozciągniętych na wczesnojesienne tygodnie. Obiekt ma powierzchnię ok. 15 m². Koszt zakupu: ok. 11 tyś zł. 

 

Inne godne uwagi modele domków, które można wybudować bez pozwolenia i bez zgłaszania, można zobaczyć tutaj:

http://ogrodosfera.pl/domki-letniskowe

 


Domek letniskowy, czy całoroczny?

Gdy kupujemy domek z myślą o dłuższych pobytach wakacyjnych, a nawet takich, które przeciągałyby się na miesiące w sezonie grzewczym, wówczas koniecznie zwróćmy uwagę nie tylko na wspomnianą grubość i rodzaj ścian, zapewniających odpowiednią izolację cieplną, ale przede wszystkim - komfortową wielkość budynku. Aby rodzina lub grupa znajomych mogła swobodnie cieszyć się dłuższym urlopem w takim domku, konieczne jest posiadanie budynku z kilkoma oddzielnymi pomieszczeniami. Często możemy spotkać się z domkami z zabudowanym poddaszem lub z użytkową antresolą. Jest to dobry sposób na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. 

 

Na zdjęciu poniżej mamy domek letniskowy, który również wykonany jest ze świerku skandynawskiego.

 

 

Powierzchnia użytkowa rozlokowana jest na dwóch piętrach (w tym na użytkowym poddaszu). We wnętrzu znajdziemy aż 10 pomieszczeń mieszkalnych. Wyjątkowa grubość ścian: 60 cm, pozwala na pełne zaadaptowanie domku do użytku całorocznego. Sprawdź więcej gotowych modeli domków ogrodowych na filmie:

 projekty tygodnia

Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2232zł
Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2160zł

aktualności

Jeśli nie potrafisz się zdecydować czy potrzebujesz garaż czy wiatę, to mamy dla Ciebie rozwiązanie dla tego decyzyjnego zatoru. Są nim garaże z wiatą...
Największym potentatem, biorąc pod uwagę projekty budynków w technologii szkieletowej, pozostaje PRO ARTE, które wykonuje wszystkie swoje...
Często spotykamy się z Iwnestorami, którzy chcą postawić dom bez garażu w bryle. Specjalnie z myślą o takim typie Klienta wyszukaliśmy w ofercie...

Kolekcje projektów