Niepowrzalne projekty domów- dom wpisany w otoczenie

  Nowoczesne projekty domów ukryte w krajobrazie to prawdziwe dzieła sztuki, efekt wypracowanego kompromisu pomiędzy marzeniami o pięknym domu, funkcjonalnością i otoczeniem budynku. Niegdyś świeżo upieczeniu właściciele domów pragnęli by ich budynek był jak najbardziej widoczny. Obecnie obserwujemy odwrotną tendencję. Od kilku lat tworzy się nowy trend, którym jest świadomość współzależności człowieka z naturą. Jeszcze 10-15 lat temu nowi właściciele działek budowlanych wycinali drzewa i równali cały teren bez głębszego zastosowania. Dzisiaj, choć prawo jest znacznie łagodniejsze w tej kwestii bardziej doceniamy przyrodę i szanujemy otocznie, istniejące już zabudowania i zwyczaje panujące w danej okolicy. Współczesne projekty domów powstają po dokładnym rozpoznaniu terenu. Coraz częściej właściciel działki budowlanej chce by dom pasował do swojego otocznia, a także dzielnicy, w której budowla ma stanąć. Czy zatem stworzenie projektu domu, który wygląda jakby był częścią miejscowego krajobrazu jest możliwe. Czy decyzja o domu wtapiającym się w otocznie to dobry pomysł ?  

 

Dom wpisujący się w otoczenie – co to jest 

 

Zarówno właścicielom jak i architektom z roku na rok coraz bardziej zależy na stworzeniu harmonijnego połączenia krajobrazu z powstającą bryłą budynku. Projekt domu wpisującego się w otocznie to jeden z największych hitów ostatnich lat. Początkowo na takie rozwiązanie decydowali się nieliczni, a ich domy były uważane za wyraz ekstrawagancji i drogiego kaprysu. Obecnie projekty domów wtapiających się w otoczenie zarówno pod względem bryły jak i kolorystyki cieszą się coraz większą popularnością. Takie rozwiązania stosujemy zarówno w przypadku fantazyjnych wilii o bardzo dużym metrażu, jak i niewielkich domków dla kilkuosobowej rodziny. Projekt domu wpisującego się w otoczenie jest kompromisem pomiędzy życzeniami właścicieli, funkcjonalnością, wymogami technicznymi i już istniejącą przyrodą,.

 

 

Na jakich działkach powstają domy wpisane w otocznie ?

 

Dom wpisujący się w otoczenie może powstać na każdej działce, która nie jest zupełnie pustą, otwarta przestrzenią. Jeśli teren, na którym na zostać zbudowany dom jest pusty, dzieło wpisania go w krajobraz jest rolą architekta zieleni. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się z placami, które już posiadają ogród, drzewostan i nietypowe położenie np.:urokliwe wzgórze z którego widać niewielki staw, czy strumyk. To takie elementy przyrody są w przeważającej większości powodem dla którego inwestorzy kupili właśnie tą, a nie inną działkę. Zdarza się również, że ktoś szuka odpowiedniego miejsca na nowy dom przez kilka miesięcy, a nawet lat. Jeśli osoby po 60- ce pragną spędzić resztę życia w wymarzonym,  długo poszukiwanym i wyjątkowym miejscu, to chcą by ich dom był równie wyjątkowy. Ponadto nie chcąc tracić ani ciekawego otoczenia, ani pięknych widoków zamawiają projekt domu wpisujący się w otoczenie. Stworzenie takie projektu to duże wyzwanie, nawet dla doświadczonego i bardzo zdolnego architekta. Zaprojektowanie domu wtopionego w otocznie wymaga zastosowania wielu nietypowych, innowacyjnych rozwiązań. Z jednej strony dom powinien mieć wymagany przez inwestorów metraż, z drugiej zaś powinien być funkcjonalny, piękny i sprawiający wrażenie jakby był częścią pięknego krajobrazu od zawsze.

 

 

 

 

Nietypowy projekt nietypowego domu

 Każdy projekt domu wpisującego się w otocznie jest w pewnym sensie nietypowy i wymaga nietypowych rozwiązań. Również aranżacje takich domów nie należą do standardowych. Architekci chcąc sprostać oczekiwaniom wymagających klientów szukają kompromisu pomiędzy marzeniami o wygodnym domu z określonym metrażem i możliwościami jakie daje już zagospodarowany teren pod budowę. Domy wpisujące się w otocznie to w większości przypadków prawdziwe perełki. A czym się charakteryzują ? Część takich domów ma nietypową bryłę, czasem jeden budynek składa się z kilku brył fantazyjnie połączonych. W takich projektach na kształt i wykończenie domu największy wpływ ma jego otocznie. Nawet jeśli ceną jest rezygnacja z dodatkowego piętra na rzecz rozłożonej powierzchni w poziomie i odwrotnie. Większość starań skupia się woków już istniejącego krajobrazu, którego integralną częścią ma stać się nowy budynek.

 

 

Najczęściej spotykane projekty domów wpisanych w otocznie

 

Inwestorzy, którym zależy na wtopieniu domu w otocznie, najczęściej mają znacznie dłuższą listę życzeń, aniżeli budynek, który będzie uzupełnieniem krajobrazu. W większości takich projektów jedno, lub więcej pomieszczeń jest otwarte na ogród. Zadaniem architekta jest stworzenie złudzenia jakby zieleń wlewała się do domu, była częścią aranżacji. W tym wypadku sama weranda to stanowczo za mało. Inwestorzy pragną chłonąć ukochany krajobraz przez cały czas i o każdej porze roku. Rozwiązaniem są przeszklone ściany w salonie, jadalni, a czasem nawet sypialni, jednak takie, które w ciepłe miesiące można otworzyć wpuszczając do domu świeże powietrze i śpiew ptaków. W takich domach przestrzeń dzienna jest otwarta, czyli kuchnia, jadalnia i salon stanowią jedno pomieszczenie, subtelnie podzielone na strefy, a z każdej z nich właściciel mogą podziwiać krajobraz. W domach składających się z kilku brył każda część projektu odsłania inną część ogrodu, z kuchni można podziwiać przydomowy ogródek z licznymi ziołami i sezonowymi owocami. Do salonu natomiast „ wlewa” się część reprezentacyjna, piękne patio, ogród z pięknie przyciętymi krzewami, uroczy strumyk, czy ciekawie oświetlony basen. Jeśli część sypialniana mieści się w kolejnej trzeciej części domu to bardzo często inwestorzy proszą o główną sypialnię z wyjściem na taras znajdujący się w kameralnej części działki.

 

Kolejnym bardzo oryginalnym rozwiązaniem jest dom wpisujący się w otocznie poprzez różnicę poziomów, które płynnie łączy dach. Jeśli frontowa część działki znajduje się na wzniesieniu, a reszta terenu znacznie niżej to piętro może od frontu wyglądać jak parterowy budynek „ wyrastający” z ów pagórka, a z drugiej strony znajdować się nad parterem. Projekt niezwykłych domów będące ziszczeniem marzeń inwestorów powstają od zawsze, jednak dla większości klientów bardzo dużą rolę odgrywa czas w jakim powstanie budynek i koszt budowy. W przypadku niestandardowych rozwiązań budowy często się przeciągają chociażby z konieczności sprowadzania nietypowych materiałów, koszt takiego budynku również jest znacznie wyższy.

 projekty tygodnia

Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2232zł
Rabat: 10%
Cena po rabacie: 2160zł

aktualności

Największym potentatem, biorąc pod uwagę projekty budynków w technologii szkieletowej, pozostaje PRO ARTE, które wykonuje wszystkie swoje...
Często spotykamy się z Iwnestorami, którzy chcą postawić dom bez garażu w bryle. Specjalnie z myślą o takim typie Klienta wyszukaliśmy w ofercie...
  Nowoczesne projekty domów ukryte w krajobrazie to prawdziwe dzieła sztuki, efekt wypracowanego kompromisu pomiędzy marzeniami o pięknym domu,...

Kolekcje projektów