Baza wiedzy

Leksykon pojęć

powrót do leksykonu

koszt budowy domu
Od czego zależy koszt budowy domu?Gotowe projekty domów oferują Inwestorowi różne schematy funkcjonalne wnętrza zamknięte w różniących się między sobą bryłach budynku. Zarówno sposób rozmieszczenia funkcji, jak i forma budynku mają spory wpływ na późniejszy koszt budowy domu.

Podstawowe kryteria oceny, czy dany projekt będzie miał rozsądne koszty realizacji są bardzo proste; im mniejszy stopień jego skomplikowania, tym mniej będzie kosztowała budowa. Jeżeli domek będzie kompaktowy, a jego bryła jak najbardziej zbliżona do sześcianu, to najmniej wydamy na realizację. Oczywiście nie jest naszym zadaniem przekonanie Państwa do powrotu do projektów w formie dobrze znanych z poprzednich dziesięcioleci kostek , które są ciągle doskonale widoczne w polskim krajobrazie, ale o podanie zależności pomiędzy zwartą bryłą domu, a wynikającą z tego faktu najmniejszą ilością ścian zewnętrznych i stropów przy zadanej z góry wielkości powierzchni użytkowej. Niniejszy tekst będzie traktować przede wszystkim o pokazaniu zależności pomiędzy kształtem rzutu poziomego, ilością kondygnacji i typem dachu a kosztami budowy domu.

W przypadku rzutu poziomego, to im mniej będzie powycinany i rozczłonkowany, tym mniejsza będzie powierzchnia ścian zewnętrznych. Ma to decydujący wpływ nie tylko na koszt materiału i robocizny, ale także będzie rzutowało na późniejsze koszty utrzymania, przede wszystkim ogrzewania. Projekty domów jednorodzinnych mające rzuty w formie litery L lub U okażą się zdecydowanie droższe nie tylko w realizacji, ale też później koszt ogrzewania będzie większy niż w przypadku budynków na planie prostokąta. Ważne jest żeby być świadomym, co wiąże się z wyborem takiego, a nie innego projektu, natomiast nie jest celowe kierowanie się tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi. Znakomita większość Inwestorów będzie przywiązywać wagę także do strony estetycznej i wizualnej domu i tutaj projekty domów najprostsze i pozbawione wszelkich elementów nie tylko urozmaicających elewacje, ale także pełniących funkcje użytkowe nie będą najlepszym wyborem. W tym miejscu wymienić można na przykład podcień w miejscu tarasu zewnętrznego, albo wykusze na ścianie bocznej jadalni, dodające elewacjom budynku dodatkowego uroku.

Bardzo ważną kwestią jest podjęcie decyzji, czy dom ma być rozplanowany na jednym poziomie, czy oprócz parteru ma posiadać następne kondygnacje w formie piętra (pięter) lub poddasza. Na pewno dom z poddaszem użytkowym pod dachem stromym będzie korzystniejszy cenowo w budowie, niż parterówka z poddaszem nieużytkowym. Mimo to domy parterowe będą zawsze znajdowały swoich wielbicieli, gdyż mając wszystkie funkcje rozmieszczone na jednym poziomie nie ma konieczności codziennego wielokrotnego wspinania się po schodach.

Osobnym tematem jest konfrontacja domów z dachami dwuspadowymi oraz kopertowymi i wielospadowymi. Dach dwuspadowy będzie tańszy w realizacji, a ponadto pod takim przekryciem uzyskiwana jest nieporównywalnie większa powierzchnia użytkowa. Projekty domów z dachami kopertowymi (cztero- lub wielospadowymi) oferują mniejszą powierzchnię użytkową poddasza przy takiej samej powierzchni podłogi, ale też nie zawsze na górnej kondygnacji większa powierzchnia jest potrzebna. W klasycznym domu ze strefą dzienną na parterze, z ewentualnym dodatkowym pokojem oraz garażem często dwustanowiskowym może okazać się niemożliwe zaplanowanie odpowiedniej funkcji w postaci pomieszczeń na całej powierzchni użytkowej, którą uzyskać można pod ewentualnym dachem dwuspadowym. Z tego też względu gotowe projekty domów z dachem kopertowym będą się cieszyć popularnością zwłaszcza wśród tych Inwestorów, którzy zdecydują się na rozwiązania z większością funkcji rozmieszczonej na parterze.

Ostatnimi czynnikami, które wpływają na sumaryczny koszt budowy, są decyzje w sprawie wyboru okiem, drzwi, instalacji oraz pozostałych materiałów wykończeniowych. Rozpiętość cenowa może być w tym przypadku ogromna. Decydując się na najdroższe instalacje czy materiały wykończeniowe można bardzo szybko roztrwonić oszczędności, które daje wybór ekonomicznego projektu. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce, gdy budując nie zawsze najtańszy od strony projektowej domek (który za to może być zdecydowanie efektowniejszy) rozsądnie podejdzie się do drugiego etapu budowy po stanie surowym.

Efekt końcowy będzie zależał od kompleksowego podejścia do inwestycji i nie ma jednoznacznej recepty na pomyślność całego przedsięwzięcia; konieczne może się okazać znalezieniekompromisu pomiędzy rozsądkiem a fantazją.

architekt Tomasz Włodarczyk

Kolekcje projektów