Baza wiedzy

Leksykon pojęć

powrót do leksykonu

kominkowe ogrzewanie - 3 warianty


Należy pamiętać, że jednak wydajność kominka zawsze będzie niższa niż kotła c.o.


Po drugie kotłownię mamy w ... salonie. Każdy kominem musimy co kilka dni wyczyścić.

Jeżeli jednak zdajemy sobie sprawę z minusów ogrzewania kominkiem to możemy przejść do zalet a jest ich sporo - niepowtarzalny nastrój, naturalne ciepło, brak grzejników, łatwy dostęp do opału itd. Kominek może stać się jedynym źródłem energii w domu.

Do wyboru mamy trzy warianty:


1. Kominek z płaszczem wodnym.

2. Kominek z nawiewem mechanicznym (np. Dospel Cieplik ).

3. Kominem z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza.


Warto również rozważyć rozwiązanie hybrydowe czyli połączenie kotła c.o. (np. gazowego) z ogrzewaniem kominkowym.

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.


Kominek z płaszczem wodnym.


\\"Kominek\\"

Kominek z płaszczem wodnym składa się płaszcza wewnętrznego i zewnętrznego, a obszar między nimi wypełnia ok. 40 litrów wody.
Paląc tradycyjnie w kominku woda zostaje podgrzana,i przekazana do instalacji c. o.
Posiadając kominek z płaszczem wodnym podłączony do instalacji C.O. dysponujemy niezależnym lub dodatkowym źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu niezbędnych urządzeń do prawidłowego montażu kominka w instalacji możliwa jest współpraca urządzenia z istniejącym już innym kotłem (gazowym, elektrycznym, olejowy).


Kominek z nawiewem mechanicznym

\\"cieplik\\"

System cieplik służy rozprowadzeniu gorącego powietrza z naszego kominka. Wentylator wymusza obieg powietrza zasysając je z komory nad kominkiem, gdzie powietrze jest ogrzane.

\\"cieplik\\"
Powietrze przechodzi następnie przez filtr kominkowy a wreszcie rurami transportowane jest do każdego pomieszczenia w domu. Zakończenia przewodów umiejscawia się w suficie i zamyka specjalnymi anemostatami, które umożliwiają regulację przepływu powietrza.


Ogrzewanie kominkowe grawitacyjne - tutaj mamy do czynienia ze zjawiskiem konwekcji czyli powietrze opływające wkład kominkowy nagrzewa się i jako lżejsze unosi się do górnej części obudowy kominka a następnie do pomieszczeń użytkowych domu.


\\"schemat\\"

Wiele gotowych projektów domów przewiduje ogrzewanie kominkowe jako podstawowe źródło energii w domu np. projekt domu Orlean jest ogrzewany płaszczem wodnym.

Kolekcje projektów